Merhaba Ziyaretçi; Bug��n Saat
Hakkında

Köyün en yaşlısı olan Hacı Mahmut ERCAN dan aldımız bilgiler işığında köyün iç yapısında geçmişten günümüze bir çok gelişme ve yenilikler yaşanmış.
Bir türkmen köyü olan kuruhüyükte milli micadele yıllarına kadar yaylacılık kültürü devam etmekteymiş.Zamanın ticari ulaşım aracı olan develer de bu döneme kadar aktif kullanım araçları iken savaş döneminde devletin kullanımına geçmiş.Bu tarihe kadar develer Adana ve Halepe kadar olan ticaret yollarında vazgeçilmez bir ulaşım aracıydı.
Tarım ve hayvancılığın geçim kaynağı olduğu köyde kara sapan,öküzlerle tarım yapılıyordu.Ayrıca köyün ozamanki küçükbaş hayvan sürüsü 8 idi.
1930 lu yıllarda zamanın muhtarı olan Hacı Mahmut ERCAN tarafından başlatılan bir çalışma ile köyün Dede tepe mevkiinde bulunan mera konumu ve ölçüsüne göre pay edilerek üzüm bağı yapılmak üzere köylüye dağıtılmışıtır.
Yine bu dönemde zamane koşullarında büyük zorluklar sonunda köye bir ilk okul yapılmıştır.

TARİHİ BİLGİLER

Köyün kuruluş yılları çevredeki eserler ve topraktan çıkan mezarlar ve kalıntılara göre hititlilere kadar uzanır. Hititlilerden sonra köy ve çevresinde çeşitli medeniyetler hüküm sürmüş olup bunlardan en belirgini Roma ve Osmanlı medeniyetleridir. Köyün bu günkü yerleşik halkı karakoyunlu türkmenlerinden olup yaklaşık 300 yıl önce köye yerleşmiştir.İsmini köy merkezindeki sonradan yığma bir yükselti olan hüyükten almaktadır.Köy içinde yapılan temel kazılarında çıkan mezarlar ve çömlek parçaları bölgenin eski bir yerleşim merkezi olduğunun bir göstergesidir. 1964 yılına kadar Boğazlıyan ilçesine bağlı olan köy bu tarihten itibaren bugünkü Felahiye ilçesine bağlanmıştır. Kurtuluş savaşı ve Milli Mücadele dönemlerinde aktif rol oynamış ve köyden bir çok kişi cephelerden geri dönmemiştir.

COĞRAFİ BİLGİLER VE İKLİM

Kayserinin Kuzey bölümünde yer alan köy doğuda ziyaret tepe ve batıda dede tepe arasında düz bir ovaya kurulmuştur. 50 000 dekar araziye sahip olan köy Felahiye ilçesinin en geniş arazisine sahip köyüdür.Bunun yaklaşık olarak 35 000 dekarlık bölümü ekili arazidir.15 000 dekarlık kısım ise mera olarak kullanılmaktadır. Karasal iklimin yaşandığı bölgede yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve sert geçmektedir.En çok yağış ilk bahar aylarında düşmekte olup özellikle Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışların tarıma büyük ölçüde fayadası olmaktadır.
Nüfus ve İdari
2000 yılı nüfus sayımı resmi rakamlarına göre köy nüfusu 430 dur. Hane sayısı yaklaşık 95 tir mahalli idareler sistemine göre muhtarlık idari sistemi mevcuttur.Yönetimle halk arasında bir ahenk mevcuttur.Bu sayede kordineli çalışmalar sağlanmıştır. Bunların en önemlileride köy yolunun asfaltlanması ve son günlerde faaliyete geçenköyün içme suyu ihtiyacına cevap veren bir su deposu yapım çalışmalarıdır.( Köy Muhtarı : Remzi KARAKOÇ)

SOSYAL VE EKONOMİ

Köyün geçim kaynağı taarım ve hayvancılıktır.Bu sahada son yıllarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.Su imkanlarının hayli kısıtlı olmasına karşın köy halkının kendi çaba ve sermayeleri ile su sıkıntısı nispeten aşılmış ve sulu tarım dönemine bir geçiş başlamıştır.Bu sayede pancar ekimi yaygınlaşmış ve kuru tarıma bir alternetif olmuştur.Küçük baş hayvancılık eskiye göre azalmasına karşın byük baş hayvancılık daha bilinçli yapılmaya başlanmıştır.Bu çerçevede Felahiye kaymakamlığının son yıllarda başlatmış olduğu köylerdeki süt toplama merkezlerinin buna büyük etkisi olmuştur.Aynı zamanda yurt dışında ikamet eden köylülerimizinde köy ekonomisine katkısı ve yardımı da büyük ölçüde önem taşımaktadır.

EĞİTİM

Köy merkezinde şu an faaliyet gösteren bir ilkokul mevcuttur.Taşımalı eğitim sistemi ile ilçeye ortaöğretim öğrencileri günü birlik gidip gelmektedir.Ayrıca ilçe merkezinde bulunan yatılı bölge okullarıda bu ihtiyaca cevap vermektedir. Köyde eğitim seviyesi her geçen gün artmaktadır.Bunun yanında köyden çok sayıda öğretmen,hekim,öğretim görevlisi ve devletin çeşitli kademelerinde üst düzey görevli kişiler bulunmaktadır.

Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

    şükrü kara koç Yorum 00:03 Ekim 15th, 2015 de Yazılmıştır..

    iyi

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
KAYSERI'da 5 Günlük Hava Tahmini
Haberler

Muhtarımız Remzi KARAKOÇ’tan Mes..

tüm yazıları için tıklayın...
1512612_611946052205530_417353355_n

EKİNCİ Ailesinin Acı Kaybı

tüm yazıları için tıklayın...
dervis

ALBAYRAK Ailesinin Acı Kaybı

tüm yazıları için tıklayın...
Resim 002

ARSLAN Ailesinin Mutlu Günü

tüm yazıları için tıklayın...
mnstsahn

Perşembe Yemeği

tüm yazıları için tıklayın...
mnstsahn

ŞAHİN Aİlesinin Acı Kaybı

tüm yazıları için tıklayın...
mezar

YILMAZ AİLESİNİN ACI KAYBI

tüm yazıları için tıklayın...
secim

Derneğimiz Seçimleri Hakkında Bilgi

tüm yazıları için tıklayın...

Perşembe Yemeği

tüm yazıları için tıklayın...
sahander

Kılıç Ailesinin Acı Kaybı

tüm yazıları için tıklayın...

Yeni Fotoğraflar Eklendi

tüm yazıları için tıklayın...
şhn

Fotoğraf Albümü Düzenlendi

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
Yeni Sitemizi Beğendiniz mi?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Son Yorumlar